fbpx

Estetik dolgu uygulamaları

Yaş alma ile birlikte oluşan volüm kayıpları, yumuşak dokuda elastikiyet kayıpları yüzün dinamik yapısını kaybetmesine sebep olur.
Yağ doku kaybı, kemik erimeleri bağların elastikiyetini kaybetmesi yüzde sarkma eğilimini arttırır.
Estetik dolgu uygulamaları azalan hacim kayıplarını yerine koyma, yüzeysel kırışıklıkları düzeltmek için kullandığımız çoğunlukla hazır enjektör içinde steril jel kıvamında ürünlerdir.
Dolgu denince akla ilk olarak hyaluronik asit dolgular gelir. Ancak başka dolgu maddeleri de vardır. Calsiyum hidroxiapatit, Polikaprolakton, polymethyl methacrylate (PMMA), Poly-L-laktik asid gibi kollajen uyaran dolgular son yıllarda kullanımı ciddi oranda artan yeni nesil dolgulardır.
Yağ dolguları ise 1900 lü yılların başından beri tercih edilmektedir. Kolay ulaşılabilir olması biyouyumluluk sorunu olmaması çoğunlukla yeterli greft alınabilmesi artı yönleri gibi gözüksede kalıcılığının ön görülebilir olmaması ve istenildiği zaman eritilebilir olmaması dezavantajlarındandır.
Sonuç olarak estetik dolgu uygulamaları yüz kontürlerini belirginleştirme sarkmakların önlenmesi yüzeysel kırışıklıkların düzeltilmesinde çok başarılıdır.
Tüm bunlara rağmen "İdeal dolgu maddesi yoktur."
Uygulayıcının hasta uyumlu dolgu seçimi, anatomi bilgisi, hastanın ek hastalıkları, alerjileri ve daha önce yapılan uygulamaları göz önünde alınarak yapılan uygulamalar çoğu zaman yüz güldürücü sonuçlar verir.